Czy wiecie, że mydło znane jest już od starożytności i zostało wynalezione przez Fenicjan? Służy nie tylko do mycia czy prania, ale moze mieć również zastosowanie w lecznictwie przy dezynfekcji czy odkażaniu skóry.

Nieocenione są właściwości tych mydeł, które w swoim składzie mają tylko naturalne składniki. Te, które znajdziemy na półkach sklepowych często zawierają tłuszcze zwierzęce, są utwardzane i wybielane - co często powoduje podrażnienia skóry maluchów i alergie.

Jednym z rozwiązań jest znalezienie sprawdzonych sklepów, które sprzedają w 100% naturalne mydła ręcznie robione albo...zamianę kuchni w laboratorium chemiczne i wyprodukowanie własnego mydła!

W internecie jest dostępnych wiele poradników i filmów, które pokazują krok po kroku jak wykonać takie domowe cudo.
My wybraliśmy dla Was te, które dokładnie opisują, jak zrobić naturalne mydło oliwkowe oraz mydło glicerynowe. To drugie jest szczególnie atrakcyjne nie tylko z uwagi na jego właściwości nawilżające, ale wygląd – przezroczyste, kolorowe małe cudeńka stworzone w domowym zaciszu.

Dla początkujących:

• Możesz skorzystać z gotowych baz mydlarskich do pierwszych prób z tworzeniem własnego mydła – takie mydło można używać krótko po zastygnięciu.
  • Dokładnie trzymaj się przepisu i starannie odmierzaj ilość niezbędnych składników.
  • Przygotuj miejsce poza dostępem dzieci, gdzie mydło będzie mogło bezpiecznie „przeleżakować” 4-6 tygodni, zanim osiągnie odpowiednie pH.

Dla doświadczonych mydlarzy:

• Tworzenie własnych mydeł na bazie różnych olejów, np.:
    • Olej rycynowy
    • Oliwa z oliwek - pomice
    • Olej ze słodkich migdałów
    • Olej z pestek moreli
    • Olej awokado
    • Olej rzepakowy
    • Olej kokosowy
    • Olej palmowy z miąższu
    • Olej palmowy z nasion
  • Dodanie pigmentów lub naturalnych wywarów, aby uzyskać różne kolory mydła
  • Dodanie aromatów w odpowiednim stężeniu, aby uzyskać pożądany zapach
  • Tworzenie mydeł o różnym przeznaczeniu: np. delikatne dla dzieci, peelingujące, anty-cellulitowe i inne :)
  • Dodawanie suszonych kwiatów i ziół
Mamy nadzieję, że odważycie się spróbować swoich sił w produkcji mydełek, które będą służyć domownikom, stanowić piękny dodatek w domu, a ładnie zapakowane mogą okazać się też świetnym nietuzinkowym prezentem na wiele okazji!

Instrukcje i poradniki:

Poradnik wykonania mydła oliwkowego na blogu Dzieci są waże, autorstwa Ani Bielun
Poradnik o wykonaniu mydeł na stronie Beautiful&healthy autorstwa Magdy Marii Rudak
Poradnik wykonania mydła glicerynowego, autorstwa Pauliny z domowa.tv

Poniżej przedstawiamy Wam kilka zdjęć z załączonymi linkami do wykonania (również angielskojęzyczne), które mamy nadzieję zainspirują Was do podjęcia tego wyzwania! :)