Dwujęzyczność to nie tylko możliwość komunikowania się w dwóch językach, to również sposób na rozwijanie zdolności zapamiętywania, percepcji i kreatywności. O tym, że dwujęzyczność wspomaga rozwój mózgu, przekonuje Catherine de Lange, autorka artykułu "My two minds", która sama wychowała się w dwujęzycznej angielsko-francuskiej rodzinie.
Autorka przytacza liczne przykłady w jaki sposób dwujęzyczności wpływa na człowieka. Wychowanie w dwujęzycznej rodzinie wspomaga późniejsze kształcenie w szkole – uczniowie popełniają mniej błędów gramatycznych łatwiej się koncentrują i szybciej opanowują nowe języki. Dwujęzyczność również ma wpływ na zdrowie - u osób wychowanych w bilingwistycznych rodzinach a mających skłonności do zachorowania na Alzheimera, choroba ta zaczyna postępować o 5 lat później, niż u osób wychowanych w monolingwistycznych rodzinach. Oprócz zdrowotnych i ogólnorozwojowych korzyści dwujęzyczność również wpływa na zachowanie człowieka – osoby "dwujęzyczne" są bardziej otwarte na świat, postępują altruistycznie i myślą o sobie przede wszystkim przez pryzmat współpracy z otoczeniem.
Przytaczając liczne przykłady poparte badaniami Catherine de Lange udowadnia, że już od wczesnego dzieciństwa warto uczyć dzieci języków aby wspomóc ich rozwój i zapewnić lepszą przyszłość.