Tworzenie przez dzieci opowiadań to ważna potrzeba i umiejętność, która pojawia się wcześnie w rozwoju. Już niemowlę próbuje się porozumieć z otoczeniem, „opowiedzieć” mu swoich potrzebach. Z początku za pomocą gestów, płaczu czy śmiechu. Później dołącza pojedyncze słowa, dalej zdania, a wszystko to za pomocą naśladownictwa. W pierwszym momencie maluch naśladuje głównie rodzinę najbliższych, później ten krąg rozszerza się do nauczycieli, rówieśników.

W jaki sposób zachęcać dziecko do wypowiedzi, by jednocześnie nie zabić w nim naturalnej spontaniczności? Jakie są etapy rozwoju umiejętności opowiadania? – odpowiedzi na te pytania można odnaleźć w  artykule Ani Czajkowskiej.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: