Państwo polskie coraz bardziej sprzyja ojcom, wychodząc naprzeciw zmianom, jakie zachodzą w polskich rodzinach. Społeczne znaczenie roli matki i ojca nie jest już tak ściśle określone jak kiedyś i zmierza ku równouprawnieniu.
28 czerwca br. w „Rzeczpospolitej” ukazał się bardzo optymistyczny artykuł na ten temat. Dane statystyczne w nim zawarte, potwierdzają, że z roku na rok wzrasta liczba ojców korzystających z urlopów ojcowskich. Coraz więcej jest również mężczyzn biorących zwolnienia na dzieci. Ponadto urlop ojcowski od początku bieżącego roku został wydłużony z jednego tygodnia do dwóch. Korzyści z takiej sytuacji płyną ku wszystkim członkom rodziny. Kobieta wie, że może liczyć na większe wsparcie w opiece nad dzieckiem (chętniej więc w przyszłości zdecyduje się na dziecko). Tata jest bardziej obecny w życiu dziecka, a dziecko lepiej się rozwija – ojcowie uczą otwartości i twórczego myślenia.
Niewiele zmieniła się natomiast sytuacja ojców walczących o prawo do opieki nad dziećmi (liczba ojców, którym przyznano opiekę wzrosła zaledwie o 1 punkt). Procent ojców, którym przyznano wspólną opiekę nad dziećmi wzrósł za to aż o 4 punkty.
Źródło: J. Ćwiek, Polski Ojciec wraca do domu, Rzeczpospolita, 28.06.2012