Okres życia człowieka do 3 roku, w dużym stopniu determinuje późniejsze etapy rozwoju, zarówno na poziomie intelektualnym, jak i społecznym, emocjonalnym. Kluczowe jest tu okazywanie dziecku na różne sposoby bliskości i zaspokajanie jego potrzeb, by czuło się bezpieczne. Dr Evelin Kirkilionis dowodzi, że „genetycznie rzecz biorąc, ludzkie dziecko należy do noszeniaków”. Błędne jest stwierdzenie, że noszenie niemowlaka, reagowanie gdy płacze, prowadzi do rozpieszczenia dziecka. To właśnie dotyk sprzyja wytwarzaniu się połączeń między neuronami, a więc jest istotny w rozwoju inteligencji.

Małe dziecko, jako istota społeczna jest w stanie nawiązać kilka bliskich więzi i nieco więcej powierzchownych. Dobrze gdy ma warunki, by budować pozytywne, bliskie relacje. Możliwość taką, daje między innymi żłobek, czy przedszkole, w którym jeden opiekun przypada na 4-6 dzieci, a grupa jest różnowiekowa. W takich warunkach dziecko może zbudować bliską więź z opiekunem.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z artykułem.