Wielkanoc jest różnie obchodzona w różnych częściach świata. Niektóre ze zwyczajów mogą nam się wydać dziwne, każdy jednak jest zakorzeniony w tradycji danego kraju. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najciekawszych i najbardziej oryginalnych wielkanocnych zwyczajów z całego świata.

USA

Easter Bonnet Parade - Parada Wielkanocnych Kapeluszy

Źródło zdjęcia: The Guardian

Ciekawym zwyczajem jest noszenie ogromnych, świątecznie udekorowanych kapeluszy. Co roku kobiety i dzieci stają do konkursów, w których wybiera się najpiękniej udekorowane świąteczne nakrycie głowy. Na barwnych kapeluszach pojawiają się jajka, króliki, kurczaki i wiele innych ozdób.

White House Easter Egg Roll - Wyścig toczenia jajka po trawniku przed Białym Domem

Źródło zdjęcia: Wipiedia.org

Amerykanie również mają swoje zwyczaje Wielkanocne, a najsłynniejszym chyba, praktykowanym od 130 lat jest toczenie jajka na trawniku Białego Domu. Dzieci mają wówczas z pomocą łyżki jak najszybciej przetoczyć jajko na drugą stronę trawnika, a nad wszystkim czuwa prezydent USA

Cypr

W Niedzielę Wielkanocną, przed śniadaniem, dochodzi do bitwy „na pisanki”. Wszystkie osoby zgromadzone przy stole stukają się między sobą jajkami - ten z biesiadników, którego pisanka pozostanie nienaruszona, będzie miał szczęśliwy i spokojny rok.

Niemcy

W południowych regionach Niemiec i w Austrii istnieje tradycja "uderzania jajkiem" (Ostereiertitschen). Każdy członek rodziny bierze ugotowany na twardo jajko i uderza jego ostrym końcem w ostry koniec jajka drugiego. Wygrywa ten, którego jajko pęknie.

Żródło zdjęcia: Flickr.com

Głównym symbolem świąt jest zajączek. W domach i ogródkach czekoladowych zajączków i jajek szukają najmłodsi członkowie rodziny. Kolorowymi jajkami obwiesza się młode gałązki z zielonymi listkami. Najsłynniejsze drzewko tego typu zwane jest Saalfelder Ostereierbaum - to jabłonka znajdująca się w ogrodzie pana Voltera Krafta, który od roku 1965 w każde święta bardzo bogato ozdabia swoje drzewko (ostatnio ponad 700 jajkami). W Wielki Czwartek, zwany tu Zielonym Czwartkiem jajka maluje się na zielono.

Źródło zdjęcia: web.de

Austria

Od Wielkiego Czwartku do Niedzieli po wsiach i miasteczkach chodzą chłopcy, hałasując drewnianymi grzechotkami. To symbol dzwonów, które zgodnie z tradycją poleciały do Rzymu, by wrócić dopiero w pierwszy dzień świat. Kiedy dzwony już powrócą, młodsze dzieci zaczynają szukanie wielkanocnych koszyczków ze słodkościami. W miastach i na wsiach rozstawiają się wielkanocne jarmarki.

Źródło zdjęcia: web.de

Węgry

W poniedziałek wielkanocny chłopcy oblewają dziewczyny perfumami. W zamian za to dziewczyny dają im świąteczne jajka lub symboliczną sumę pieniędzy. Ten zwyczaj ma gwarantować szczęście i pomyślność przez cały rok.

Źródło zdjęcia: dailynewshungary.com

Wielka Brytania

W poniedziałek świąteczny chłopcy chodzą od domu do domu z krzesłem zdobionym kwiatami. Dziewczyna musi siąść na krześle, potem chłopcy podnoszą ją wraz z krzesłem trzy razy w powietrze. W zamian otrzymują pieniądze lub pocałunek. W następny dzień, wtorek, to dziewczyny chodzą od domu do domu z krzesłem

Szwecja

w ostatnie dni Wielkiego Tygodnia dziewczęta i chłopcy przebierają się za wiedźmy i składają wizyty sąsiadom. Rozdają specjalnie dekorowane na tę okazję kartki, laurki i listy wielkanocne. W zamian dostają słodycze.

Źródło zdjęcia: earthyphotography.com

Florencja

Z ciekawym zwyczaje spotkać się można między innymi we Florencji. Nosi on nazwę Scoppio del Carroco w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza "wybuch wozu". Sięga on czasów aż pierwszej wyprawy krzyżowej kiedy to jako pierwszy mury odbijanej przez chrześcijan Jerozolimy pokonać miał właśnie Florentczyk Pazzino de' Pazzi. Za jego odwagę dowódca dał mu trzy krzesiwa z samej Bazyliki Grobu Świętego, które zostały przewiezione z powrotem do Włoch i trzymane są we florenckim kościele Santi Apostoli. Przez lata od krzesiw tych odpalany jest święty ogień, który niegdyś ludzie nieśli przez miasto, a z czasem zaczęto puszczać jego ulicami wyładowany fajerwerkami wóz. Fajerwerki te są następnie odpalane przy pomocy świętego ognia.

Źródło zdjęcia: oliveintuscany.com

Verges, Hiszpania

W Wielki Czwartek w katalońskim mieście Verges można z kolei być świadkiem ostatniego w Europie Dansa de la Mort (lepiej znanego z francuska jako danse macabre) - czyli tańca śmierci, który odbywa się tam nieprzerwanie od czasów średniowiecza. Równo o północy ulice tego miasteczka przemierzają pochody szkieletów wyposażonych w kosy i urny z prochami zmarłych - a całe wydarzenie trwa do wczesnych godzin rannych w Wielki Piątek.

Źródło zdjęcia: infocatalonia.eu