Topienie marzanny to polska tradycja, która polega na topieniu lub paleniu kukły symbolizującej kobietę - zimę. W MyVinci Preschool co roku witamy wiosnę zgodnie z tym starym  zwyczajem. W pierwszy dzień wiosny 2023 poszliśmy do parku. Dzieci oblewały wodą Marzannę skandując hasło: „Marzanno, Marzanno ty zimowa panno, w wodę cię wrzucamy, bo wiosnę witamy”!

Jak zrobić marzannę?

Do zrobienia kukły wystarczy słoma, włóczka, dwa długie patyki, sznurek, bibuła, koraliki i stare ubrania. To ekologiczna i prosta do wykonania praca plastyczna. Choć obecnie w wielu miejscach można kupić gotową marzannę, to najwięcej radości daje dzieciom metoda "zrób to sam". Zaczynamy od stworzenia szkieletu łącząc kijki na wzór krzyża. Ze słomy i sznurka tworzymy głowę i korpus kukiełki. Obie te części przymocowujemy do szkieletu. Do głowy doczepiamy włosy z włóczki ub bibuły, w miejsce oczu możemy dokleić koraliki. Korpus i ręce okrywamy sukienką, rękawami starego ubrania lub bibułą. A jak Wam się podoba Marzanna w naszym wykonaniu?