Język hiszpański to drugi, najczęściej używany język na świecie. W dodatku dość prosty do opanowania. Dlatego warto inwestować w naukę tego języka od najmłodszych lat, choćby poprzez lekcje z native speakerem. Tu jednak rodzi się pytanie: jaki hiszpańskojęzyczny native speaker? Czy musi być rodowitym hiszpanem, by nauczyć dziecko hiszpańskiego?

 

 Warto inwestować w naukę hiszpańskiego

 

Nauka hiszpańskiego, ale której odmiany hiszpańskiego?

 

Choć w języku hiszpańskm mówią mieszkańcy ponad 20 krajów, to jednak w każdym z nich język ten brzmi nieco inaczej. Różnice pojawiają się w wymowie, akcencie, gramatyce, a czasem także w słownictwie. Nie są one jednak na tyle znaczące, by nie uniemożliwiały komunikację. Nie wpływa to również znacząco na naukę języka na poziomie podstawowym ? Poniżej przykładowe roznieżności w odmianach j. hiszpańskiego.

    

   Hiszpański europejski ( w Hiszpanii) Hiszpański latynoamerykański
  „c” i „z” przed „i” oraz „e”

wymawia się jak „th”

wymawiane zazwyczaj jako „s”;

 „J” oraz „ll”  wymawia się jako j

wymawia się jako ż

 

 

 

lekcje hiszpańskiego z native speakerem online

 

 

Przykładowe różnice w samym słownictwie:

 

 

Hiszpański europejski ( w Hiszpanii)

Hiszpański latynoamerykański

Hiszpański meksykański

komputer

ordenador computadora computadora

bułeczki

panecillo bizchocho birotes
lodówka  nevera refriguerador refriguerador 
basen  alberca  piscina piscina
 krewetki  gamba

camarón

camarón

mężczyzna hombre hombre morre
kobieta  mujer  mujer morra
co słychać ,,Que pasa"  ,,Que pasa" ,,Que donda"
idziemy vamos  vamos  arre

 

 

Jak widać, szczególnie meksykańczycy posługują się czasem zupełnie innym słownictwem niż europejczycy. Z drugiej strony, nazwy te mieszają się, podczas edukacji języka hiszpańskiego często można spotkać je po postu jako słowa zamienne. Im więcej znamy nazw, słów bliskoznacznych tym lepiej jesteśmy się w stanie porozumieć. Ważne by nauczyciel naszego dziecka miał świadomość, które nazwy są najbardziej uniwersalne i zagwarantują dziecku skuteczną komunikację.

 

Hiszpański z native speakerem z Hiszpanii ?

 

Dzieci do lat 6 chłoną język intuicyjnie. Idąc dalej, przez kolejne etapy edukacji dzieci będą osłuchiwać się z różnymi odmianami hiszpańskiego. Tak samo dzieje się podczas nauki j. angielskiego - czasem nauczyciel używa wymowy brytyjskiej, a czasem amerykańskiej. Wydaje się więc, że od początku warto zaszczepić dziecku pewną elastyczność w wymowie. W końcu w swoim dorosłym życiu nasze dzieci będą musiały porozumieć się po hiszpańsku nie tylko z osobami mówiącymi j. hiszpańskim europejskim. Dobry native speaker, niezależnie od pochodzenia potrafi nauczyć podstaw języka w wersji standardowej. Profesjonalnie prowadzona edukacja j. hiszpańskiego pozwoli dziecku w kolejnych latach nauki syntetyzować światy różnych odmian gramatycznych, brzmieniowych i kulturowych języka hiszpańskiego oraz świadomie wybrać jego uniwersalną wersję do codziennej komunikacji.

 

 

 nauka hiszpańskiego online

 

Hiszpański z native speakerem - inwestycja w przyszłość

 

Środowiska hiszpańskojęzyczne mają różne konflikty, co przekłada się na wzajemną krytykę swoich dialektów. Warto osłuchiwać z brzmieniem i Hiszpanów, Meksykańczyków, Kubańczyków czy Argentyńczyków, by mieć świadomość, że takie odmiany funkcjonują i móc je zrozumieć podczas podróży etc.


Wracając do sedna - czy nauczyciel hiszpańskiego powinien być rodowitym Hiszpanem? W naszej opinii o wartości nauczyciela decyduje jego doświadczenie oraz umiejętności. Jeśli wybrany native speaker ma dobry kontakt z dziećmi, potrafi zaszczepić w podopiecznych językowego bakcyla, zarazić pasją do iberoamerkańskiej kultury - to z którego hiszpańskojęzycznego kraju pochodzi jest drugorzędne.

Jak wygląda przykładowa lekcja hiszpańskiego z native speakerem? Możesz sprawdzić na:

 

  • lekcjach próbnych,

  • dniach otwartych, podczas których dziecko samo przekonuje się, czy zajęcia są dla niego ciekawe.

 

Jeśli okaże się, że nasz podopieczny świetnie się bawi, aktywnie bierze udział w lekcji, chętnie rozwiązuje zagadki i wyczekuje kolejnych lekcji – wiemy już, że native speaker jest odpowiedni. Życzymy udanych wyborów i radości z rozwoju językowych kompetencji Waszych dzieci!


MyVinci Preschool Biały Kamień:

Osiedle Eko Park, ul. Biały Kamień 7, 02 - 593 Warszawa, Polska
j.dycha@myvinci.edu.pl
(+48) 786-890-047

MyVinci School & Preschool Czerska:

ul. Czerska 14, 00 - 732 Warszawa
sekretariat@myvinci.edu.pl
(+48) 533-334-541

Jesteśmy niepubliczną placówką wpisaną do ewidencji szkół i placówek niepublicznych Biura Edukacji m.st. Warszawy pod numerem 117/PPN oraz 177/PPN.