Jakie przedszkole wybrać? Z tym pytaniem mierzy się większość pracujących rodziców. Publiczne czy niepubliczne? Przedszkole międzynarodowe, dwujęzyczne czy trójjęzyczne? Placówka realizująca standardowy program, tradycyjnymi metodami czy miejsce wykorzystujące nowoczesne modele wychowania? Możliwości jest wiele. W tym natłoku informacji warto podejść do tematu zdroworozsądkowo. Przedszkole powinno być bezpieczne, dziecko powinno chętnie spędzać w nim czas. Od kadry  zwykle oczekujemy też zaangażowania w rozwój naszych podopiecznych. Wiadomo jednak, że wiele zależy tu zarówno od kompetencji nauczycieli oraz ilości osób w grupie. Tylko w nielicznych przedszkolach chęci rozwijania potencjału dziecka przez nauczycieli idą w parze z realnymi możliwościami czasowymi. 

Warto pamiętać, że to właśnie w przedszkolu dzieci maja szansę zdobyć umiejętności społeczne, motoryczne, sensoryczne i manualne. Dlatego tak ważne jest, by metody nauczania były dostosowane do  indywidualnego rozwoju każdego dziecka.

 

 

1.  Przedszkole Warszawa Mokotów, czyli szukaj w swojej dzielnicy

Przede wszystkim, zatroszczmy się o swoją i dziecka kondycję związaną z codziennymi dojazdami. Warto ułatwić ograniczyć poszukiwania do zamieszkiwanej okolicy. Najlepsze przedszkole, to takie do którego nie trzeba dojeżdżać 2h. Długie dojazdy potrafią odebrać radość z przebywania w nawet najlepiej wyposażonej placówce. Na szczęście, dziś prawie w każdej dzielnicy Warszawy jest w czym wybierać. Przykładowo, na warszawskim Mokotowie jest kilkadziesiąt placówek przedszkolnych – w tym państwowe i prywatne. Warto więc zawęzić swoje poszukiwania do bliskiej lokalizacji, zamiast ulegać modom lub zdawać się wyłącznie na polecenie znajomych.

 

2.   A może przedszkole publiczne ?

W powszechnej opinii bezpłatne - niestety tylko, kiedy dziecko zostaje w przedszkolu na 5h dziennie, w ciągu których realizowana jest podstawa programowa. Jeżeli chcesz zostawić pociechę na dłużej, trzeba wziąć pod uwagę opłaty takie jak zajęcia dodatkowe, materiały do zajęć, opłaty stałe i komitet rodzicielski. Przy dodatkowych absencjach opłata za wyżywienie najczęściej nie jest zwracana. Liczne grupy są sporym wyzwaniem dla nauczycieli, zarówno  w kontekście utrzymania porządku i spokoju w grupie, jak i możliwości przekazania dzieciom programowej wiedzy. Wieloosobowe grupy to również spory problem dla rodziców, z uwagi na łatwiejsze i częstsze rozprzestrzenianie się chorób, a co za tym konieczność zapewnienia choremu dziecku opieki w domu.

 

 

 

3. Przedszkole niepubliczne - inwestycja na lata?

Przedszkola prywatne mają zazwyczaj bardzo bogate programy edukacyjne. Można wybierać wśród placówek hołdujących tradycyjnym oraz bardzo nowoczesnym metodom wychowawczym. Wiele przedszkoli proponuje np. wychowanie wg Montessori, program w duchu rodzicielstwa bliskości, czy tradycyjne metody wychowawcze połączone z nowoczesną nauką języków. Koszty oscylują wokół kilkuset do ok. 2.500 zł. Warto jednak spojrzeć na tę kalkulację z innej strony. Jeśli prawdą jest, że dziecko do 6 roku życia uczy się więcej niż na studiach, bardzo prawdopodobne, że szacunek  kosztów edukacji okaże się mniejszy dłuższej pespektywie. Przedszkole dwujęzyczne lub trójjęzyczne pozwoli dziecku bezwysiłkowo opanować języki poprzez zabawę. Oczywiście, bywa że dziecku zajmuje trochę czasu by umysł zasymilował wszystkie języki, czasem dziecko idące tym trybem nauczania zaczyna podświadomie używać w mowie danego języka później. Z pewnością jednak cały proces nauki zajmuje mniej czasu gdy zaczyna w wieku do lat 6, niż gdy rozpoczyna ją w starszym wieku. Pamiętajmy, że szkoły językowe dla dorosłych również nie są tanie, a nauka w późniejszym okresie zajmuje więcej czasu.

W przedszkolach prywatnych oferta zajęć językowych obejmuje przeważnie tylko kilka godzin zajęć w ciągu dnia, jednakże w ofercie często są także liczne, dodatkowo płatne zajęcia rozwijające różne kompetencje np. artystyczne czy sportowe.

 

4. Przedszkole międzynarodowe, dlaczego warto?

Przedszkole międzynarodowe to popularna forma wielu niepublicznych placówek. Korzyścią jest nie tylko nauka podczas lekcji z Native Speakerami, ale również samo przebywanie wśród rówieśników mówiących w obcym języku. Dzieci nie uczą się dlatego, że muszą, tylko dlatego, że chcą. Z naturalnej potrzeby porozumienia z kolegami i koleżankami komunikują się w obcym języku, jak również często zapoznają się z obyczajami i tradycjami innych narodowości. W ten sposób od razu wchodzą w praktykę (co dla tak wielu dorosłych jest problemem). Współtworzenie wielokulturowej wspólnoty pozwala dzieciom nabywać coraz bardziej cenione na rynku pracy, złożone umiejętności społeczno – emocjonalne. Dzieci dorastają w duchu otwartości, tolerancji, szacunku, ale też nieszablonowego myślenia. Młodzi ludzie zyskują szeroką perspektywę na kluczowe dla światowej gospodarki kwestie. Ma to znaczący wpływ w późniejszym odnalezieniu się w zespole: w szkole i w pracy. Dlaczego? Ponieważ znalezienie kompetencji związanych z pracą zespołową jest obecnie dużym wyzwaniem dla firm. Na rynku pracy jest wielu zdolnych indywidualistów. Jednak Ci pracownicy rzadko potrafią włączyć się w budowanie silnego zespołu, a to przecież właśnie zgrane i kompetentne zespoły budują potęgę firm.

 

Jak widać, wybór odpowiedniego przedszkola wiąże się z koniecznością zestawienia informacji z kilku dziedzin. Zadanie z pewnością ułatwi szybkie określenie priorytetów, zanim jeszcze przystąpimy do poszukiwań. Dla wnikliwych przyda się też Excel, by lepiej oszacować w czasie rzeczywiste koszty opieki placówek. Chociaż nie zawsze cyfry są najważniejsze. Dlatego warto wybrać się z dzieckiem do danego przedszkola, pobyć w nim chwilę, uczestniczyć w zajęciach, poznać zespół pracowników i ich podejście do dzieci i do pracy. Wiele przedszkoli niepublicznych ma również kontynuację dalszego etapu edukacji – czyli szkoła podstawowa. Ten argument również warto brać pod uwagę już na etapie wyboru przedszkola. Najczęściej bowiem podopieczni przedszkola mają pierwszeństwo przy rekrutacjach. Pamiętajmy też, że jeśli nasza decyzja okaże się nietrafiona – świat się nie zawali. Przedszkole zawsze można przecież zmienić. Życzymy owocnych poszukiwań!

 


MyVinci Preschool Biały Kamień:

Osiedle Eko Park, ul. Biały Kamień 7, 02 - 593 Warszawa, Polska
j.dycha@myvinci.edu.pl
(+48) 786-890-047

MyVinci School & Preschool Czerska:

ul. Czerska 14, 00 - 732 Warszawa
sekretariat@myvinci.edu.pl
(+48) 533-334-541

Jesteśmy niepubliczną placówką wpisaną do ewidencji szkół i placówek niepublicznych Biura Edukacji m.st. Warszawy pod numerem 117/PPN oraz 177/PPN.