Wychowanie dzieci bywa czasem nie lada wyzwaniem. Każdego dnia uczymy się być lepszym opiekunem, partnerem dla dzieci. Dlatego na bieżąco łączymy, konfrontujemy swoje prywatne i zawodowe doświadczenie z nowymi informacjami, poglądami sięgając po literaturę przedmiotu.
Oto TOP 3 najciekawszych książek z roku 2019, które szczególnie przypadły do gustu kadrze MyVinci. Znajdziecie w nich inspirację, jak radzić sobie z kilkulatkiem, z emocjami takimi jak: złość, duża ilość informacji, czy nieuzasadnione rozdrażnienie.
1. "Dziecko z bliska" Agnieszka Stein
Czy możemy uczyć dzieci świadomości własnych uczuć, skoro nawet my dorośli mamy z tym problem? Autorka przekonuje, że im wcześniej, tym lepiej. To właśnie jest kluczem do zbudowania relacji między dzieckiem a rodziną i rodzeństwem. Dziecku, które zaczyna rozpoznawać swoje emocje łatwiej wierzyć we własne możliwości. Jeśli szukasz wyjaśnienia dziecięcych zachowań pozbawione moralizatorskiego tonu – to propozycja dla Ciebie!
2. „Niezwykły rodzic” Beata Pawłowicz, Tomasz Srebnicki (Zwierciadło)
Twoje komunikaty, prośby są nieskuteczne? Z tej książki dowiesz się jak porozumieć się z małymi dziećmi. Które zachowania są tylko przejściowym objawem etapu rozwoju, a które wymagają przemyślanej reakcji. Idealna propozycja dla tych, którzy szukają zdrowego kompromisu między rolą dobrego rodzica, obdarowującego miłością i pięknym dzieciństwem, a rolą mentora, który nauczy dyscypliny, wytrwałości, samodzielnego myślenia oraz radzenia sobie w każdej sytuacji.
3. „Jak zrozumieć małe dziecko”, praca zbiorowa
Co oznacza, gdy dziecko grymasi, marudzi, kaprysi? Autorki książki: psycholożki, psychoterapeutki, pedagożki, fizjoterapeutki; w tym naczelna redaktor portalu dziecisawazne.pll podpowiadają jak zareagować w trudnych sytuacjach na podstawie swojego doświadczenia zawodowego i prywatnego (wszystkie autorki są matkami). Z tej książki dowiesz się wiele o budowaniu bliskości, trwałych więzi w oparciu o neurobiologię i filozofię Jesper Juul Wreszcie wyjdziesz z poczucia bezradności, kiedy dziecko nieoczekiwanie wybuchnie płaczem, odmówi jedzenia czy zacznie wymuszać zakup kolejnej zabawki.
Życzymy miłej lektury!
Zespół MyVinci